Audition Teknikleri

Audition Teknikleri ve Püf Noktaları

Bu atölyemiz oyuncu adaylarını, ile profesyonel eğitmenlerimiz eşliğinde dizi, sinema ve reklam oyunculuğunun seçilmek için ilk basamağı olan Auditon’a hazırlamaktadır.

Atölyemiz toplamda 4 ders 20 saat’den oluşmaktadır. Atölyemizde dünyaca ünlü oyuncu duayenlerinin hazırladığı oyunculuk metot ve teknikleri adaylara öğretilerek her adayın kendi tekniği ve metodunu çıkartmasına kolaylık sağlamaktadır.

Oyunculuk dışarıdan göründüğü kadar sade ve basit bir meslek değildir. Oyunculuk yapabilmek için birçok temel kriter vardır.

Yetenek sahibi olmak, yeteneği maksimum düzeyde sergileyebilmek, iyi bir ezber kabiliyeti ve son derece hakim bir şekilde jest mimik hareketleri yapabilmek gibi birçok unsur var.

Tabi belki çok fazla duymamışsınızdır Audition Teknikleri gibi bir kategori var. Bu o kadar çok önemlidir ki her oyuncunun mutlaka üzerine düştüğü önem verdiği meseledir.

Oyuncunun cast direktörleri veya yapım şirketlerine yaptırdıkları audition’ı daha özet ve genel anlamda değerlendirerek kısa şekilde anlatmak gerekirse; deneme çekimine giderler gittikleri deneme çekiminde nelere dikkat etmeleri gerektiği rolü nasıl kazanabileceklerini yada şanslarını daha fazla nasıl arttırabileceklerini anlatan bir eğitim bu.

Şuanda piyasada çok sayıda Audition Teknikleri Atölyesi mevcut ve ücreti dahilinde dersler veriyorlar. Deneme çekimleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken birçok husus var aslına bakacak olursanız.

Bunları bilirseniz, ayrıntıları size birikim ve tecrübe ışığında aktaracak insanlardan öğrenirseniz işiniz çok daha kolay olacaktır emin olabilirsiniz. Audition yani deneme çekimleri ile ilgili sizlere birtakım önerilerimiz olacak. 

Siz bir oyuncu adayısınız ve deneme çekimleri gerçekten de sizin nezlinizde hayatiyet taşıyor, buna değer veriyor hatta saygı duyuyoruz çünkü bizzat bu işin içinde hizmet veren bir kuruluşuz.

Şimdi herşeyi bir kenara bırakarak Audition Teknikleri konusunda size kısaca açıklamalarda bulunalım.

Audition Teknikleri ve Yapmanız Gerekenler ?

• Mutlaka eğlendiğinizi hissetmeye çalışın bunu sorumluluk üstlenerek yaptığınız bir görev gibi değil de günlük rutin bir aktivite olarak değerlendirerek hareket edin. Doğal olarak bu felsefe sizi enerjik kılacaktır.

• Audition zamanından önce uyku düzeni oluşturun ve buna dikkat edin. Eğer uykusuz kalırsanız motivasyonunuz – ses kaliteniz olmanız gereken seviyede olmaz ve en önemlisi çok çabuk yorulursunuz.

• Asitli içeceklerden ses tellerinizi etkileyebilecek hertürlü yiyecek ve içecekden uzak durmaya çalışın. Mide asidi veya diğer rahatsızlıklarla karşılaştığınızda sizin için negatif sonuçlar ortaya çıkabilir. Audition sürecinde olması gerekenden daha fazla rahat – sakin olmalısınız.

• Deneme çekimlerinin yapılacağı gün gayet doğal ve sade giyinmeye özen gösterin. Çok makyaj ve bakım sizi ön planda tutmayacaktır buna emin olabilirsiniz. Önemli olan altın kural size yakışanı ve doğal olanı giymektir.

• Çekimler yapılmadan birkaç gün evvel size performans sergileyeceğiniz sırada söyleyeceğiniz hazır metinler verilir ve bunlara olabildiğince yetkin düzeyde çalışmaya gayret edin. Canlandırılacak karakter veya söylenecek her sözün önemi büyüktür. Karakter analizi gerçekten önemlidir ve “o olabilmek” “onun gibi olabilmek” o şekilde rol yapmak etkili olacaktır. Metne baktığınızda yazar burada aslında nasıl bir karakter olmamı istiyor diyerek detaylarına kadar düşünmelisiniz.

• Çekingenlik – utangaçlık – geri planda durmak sizin çukurunuzdur. Devrim kar bir duruş göstererek hatta deneme çekimlerinden önce sevdiklerinizin eşinizin dostunuzun karşısında rollerinizi canlandırmaya gayret edin. Bu size somut anlamda fayda sağlayacaktır emin olabilirsiniz. Hem diğer yandan stresiniz siniriniz veya gerginliğiniz de azalacaktır.

Unutulmaması Gereken Audition Teknikleri

Unutulmamalıdır ki audition sırasında ilk görsellik çok çok önemlidir. Puanlama girişte başlar, yani 10 saniyelik zaman dilimi içerisinde karşınızda sizi izleyen kişi notunuzu verir buna emin olun.

Gerek vücut dilinize olan hakimiyetiniz, ses yapınız, nefes alışverişiniz, duruşunuza ve jest mimiklere kadar dikkat edilerek seçilirsiniz bunu unutmayın.

Öz güven probleminiz varsa kurtulun, göz temaslarınızda güler yüzlü ve dik duruş sergileyin. İlk karşılaşma izlenim açısından önemli olacağı için bu belirttiğimiz hususlar da ana kriterlerdir.

Eğer bir derdiniz sıkıntınız varsa, kendinizi çok fazla üzgün ve stresli hissediyorsanız yapacağınız şey onları alıp cebinize koymak.

O odaya tüm duygularınızdan arınmış olarak girmiyorsanız kaybedersiniz çünkü kötü bir izlenim bırakmış olursunuz. Gerisi de adeta çorap söküğü gibi gelir, gülüşünüz de bile kasıt aranır hatta hareketleriniz bir noktadan sonra itici de gelmeye başlayabilir. Bu gibi şeylere ortam hazırlamamak sizin elinizde.

Dikkatinizi şu noktaya çekmek isteriz,
Cast ajansındaki yetkili veya yönetmen elindeki katalog üzerinden fotoğraflara bakar. Çekim yapılacağı zaman resimde sadece headshot şekilde gidin, belirttiğiniz öz geçmişinize uygun olun ve kafalarda soru işareti bırakmamaya özen gösterin.

Basit bir tutumla oyunculuk yapmaya çalışmayın, canlandırdığınız karakteri hissettirmeye çalışın, özellikleri zenginleştirerek bunu sunma gayretinde olun.

Duygularınızı hislerinizi ne kadar fazla ortaya koyarsanız o derece başarılı olursunuz. Karakter düzeyleri farklı değişken olabiliyor insanların ruh hali açısından.

Mesela oldukça asabi ve sinirli bir yapıya sahipseniz, farklı yönlerinizi de ortaya koymaya çalışmalısınız. Kırılgan olduğunuz taraflarınız varsa bunları mutlaka göstermeye gayret edin.

Sabırlı olmak sizin temel kurallarınızdan birisi olsun. Sadece audition için değil normal günlük yaşamınızda da böyle olmaya gayret ederseniz deneme çekimi sırasında zorluk yaşamazsınız.

Çekimler bazen haftaları alabiliyor, size geri dönüş yapılması epey bir zaman alabilir hatta hiç dönüş bile yapılmayabilir. Kabul veya red cevabı alacağınız günü sabırsızlıkla beklememenizi, normal rutin gününüze veya çalışmalarınıza devam etmenizi öneririz ki, hem psikolojik anlamda saplantılara takılmamış olursunuz hem de günlük hayatınıza herzaman devam etmek gibi bir alışkanlığı kazanırsınız.