Oyuncu Koçluğu

Profesyonel oyuncu koçluğu

Oyuncu veya adaylarına

Sinema, dizi veya reklam projelerinde rol alan veya almak üzere olan adayların rolün hazırlık aşamasında destek almak isteyen oyuncular.

Profesyonel oyuncu koçluğu desteği almak isteyen yapımcılara yönelik bir hizmet olan oyuncu koçluğu ile rolünüze hazırlanırken en iyi performansı ortaya koyabilmeniz adına sizlere destek oluyoruz.

Oyunculuk eğitimini tamamlamamış kişiler bu sürece dahil olabilir sadece. Oyuncu koçları, izlenmesi gereken yolu gösteren oyuncu gösterirken, yönetmenle de oyuncu arasında bir anlayış köprüsü oluşturmaktadır.

 

Oyuncu koçluğu ülkemizde hemen hemen 10-15 yıldır tanınan ve yavaş yavaş yaygın hale gelmiş mesleklerden biri olmuştur. Avrupa ülkelerini veya Amerika – Kanada – İngiltere gibi ülkelerde güncel sanatın derinliklerini biraz gözlemlediğinizde karşınıza 50 yıllık geçmişi olan bir meslek olarak çıkacaktır oyuncu koçluğu.

Peki oyuncu koçluğu nedir ?

Hizmetleri ne tür fayda sağlar merak ediyorsunuzdur elbette, bu konu üzerinden sizlerle bilgi birikimimizi paylaşmaktan memnuniyet duymaktayız.

Oyuncu koçluğu yapan tecrübeli bir sanatçıdan ders alındığında kamera karşısında veya sahnede gösterilecek performansın seyri bakımından ortaya muazzam bir sonuç çıkabilmektedir.

Oyuncu koçları hayata dair oldukça birikimli ve tecrübeli insanlar oldukları için seviyesi her ne olursa olsun o kişinin kendini geliştirmeleri ve sahip oldukları yeteneklerinin bir üst seviyesine geçebilmeleri adına ellerinden geleni yaparlar.

Yüz yüze şekilde yapılan özel oyuncu koçluğu biraz daha farklıdır. Oyuncu koçu ile Karşılıklı olarak kişisel tecrübelerden paylaşımlar yapılabilir daha farklı bir ortam oluşuyor.

Eğitim içeriği daha profesyonelleşiyor ve beraberinde de aynı şekilde samimileşiyor.

Daha geniş çerçeveden olaya bakacak olursak oyuncu koçluğu aslında yönetmen gibi mesafeli davranışlara sahip kişi değildir, sizin hareketlerinizi belirlemenizde ana faktör olan bir dost gibi diyebiliriz.

Gerçekleri acımazsızca yüzünüze söyleyebilen, yanlışınızı yanlış doğrunuzu doğru diyebilme cesaretini gösterebilen bir kişidir.

Oyuncu koçu sizin kendinizi nasıl geliştirebileceğiniz yönünde kararlar aldıktan sonra senaryo ile ilgili veya çalıştığınız hazır metinlerle alakalı, canlandıracağınız karakterle ilgili sizinle tartışma zeminini oluşturur.

Bu sayede sizi kışkırtarak yeni dünyaların kapısını aralamanıza yardımcı olur.

Aslında diğer yandan oyuncu koçları sizin izleyiciniz seyircinizdir. İlk kez canlandırdığınız karakteri izleyen odur, senaryoyu dikkatli olarak inceler ve size tavsiyelerde önerilerde bulunarak o karakter moduna girmenize yardımcı olur.

Psikolojinizin alt üst olmasına asla izin vermez ve bu konuda yüksek moral depolamanız da gerekli taktikleri sizinle paylaşır.

Risk almanızı ister ve kendisine güvenebileceğiniz niteliklerle adım atar. Eğer oyunculuk yaşamınızda tuzak ve çukurlarla sıklıkla karşılaşacaksanız muhakkak oyuncu koçunun birikim ve tecrübelerine başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Oyuncu Koçu Nasıl Olunur ?

Oyuncu koçu olabilmek için yaşlanmış biri olmaya gerek yok ancak tecrübe bilgi ve birikim itibariyle iyi bir donanıma ve eğitime sahip olmak zaruridir diyebiliriz.

Bir oyuncu koçu mutlaka doğaçlama yeteneğini geliştirmiş olup, insanları gözlemleme ve tepkisel düşünceyi iyi sentezleyen kişidir.

İnsana insan olduğu için değer vererek özel ilgi alaka gösterebilen kişi oyuncu koçu olabilmenin ön şartını bitirmiştir demektir.

Oyunculuk dersi vereceği, onu eğiteceği kişiye her zaman koşullar ne olursa olsun profesyonel anlamda destek verebilmelidir.

Oyuncu adayının rolüne en iyi şekilde çalışıp hazırlanması adına onun psikolojik durumunu dahi göz önünde bulunduracak kadar ayrıntılara ve detaylara önem gösteren biri olmalıdır.

Oyuncu adayının yolunu aydınlata bilmeli ve sahneye çıkmadan önce veya kamera karşısına çıkmadan önce stresini sıkıntısını alabilmeye çabalayan kişidir oyuncu koçu.

Bir oyuncunun sergileyeceği rolün karakter yapısı ve zorluğu ne derecede yüksek olursa olsun, o rolün ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilmesi gerektiğini oyuncu adayına öğretebilecek niteliklere sahip olması gerekiyor.

Oyuncu koçları genel olarak ünlü insanlardan oluşur piyasayı biraz gözlemlediğinizde geçmişinizde çok sayıda film dizi ve klipte yer aldığını gördüğünüz kişiler oyunculuk koçu mesleğine yöneliyorlar.

Siz her zaman tecrübe deneyimi iyi sentezleyen kişilerle temasa geçmeyi hedef edinin. Her ünlü kişi o mesleği yapabilecek gibi bir kaide yok sonuçta.

Biz dizi klip ve sinema gibi projelerde performansını sergileyecek her oyuncuya veya oyuncu adayına oyuncu koçu bulabilecek niteliklerde bir platformuz.

Yani bu konuda destek almak isteyen herkes bizimle iletişime geçerek kendine en uygun oyuncu koçunu bulabilir rahatlıkla.

Oyunculuk mesleğiyle alakalı sinema veya dizi herhangi bir sahnede rol alan birinin hedefi her zaman profesyonel düzeyde performansını gösterebilmektir.

Oyuncu koçu bu konuda şüphesiz hayati noktada fonksiyonlara sahip bir ara kişi olmasından dolayı her zaman oyuncuların arayışta olduğu insanlardır.

Eğer rolünüzün hakkını vermek ve her zaman bir adım ilerde olabilmeyi hedefliyorsanız size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Detaylı bilgi için

Lütfen bizimle iletişime geçin.