En iyi çocuk oyunculuk eğitimi

 

Uluslararası Eğitim

Dünyada uygulanan çocuk oyunculuk eğitimi programlarının tamamına uygun ders içerikleri sadece Yetenek Evi Sanat Akademisi’nde!

Teknik ve Teori

Türkiye’de ilklerin öncüsü olmaya devam eden akademimiz, Yetenekli Çocuklar Atölyesi‘nde sadece teoriye ya da tekniğe dayalı eğitim vermemektedir. Derslerin tamamı önce teori sonra teknik öğretilerek deneyim kazanmayı sağlamaktadır.

Alanında en iyileri !

Sanatçı, Dilbilimci, Yönetmen, Cast Direktörü, Senarist ve Yazarlardan oluşan, Yurt içi ve yurt dışında birçok başarısı bulunan, rüşdünü ispat etmiş, hayatınıza değer katacak ustalar çıraklarını yetiştiriyor! Yetenek Evi Sanat Akademisi’ni diğer oyunculuk okullarından ayıran özelliklerin başında eğitmen kadrosu gelmektedir.

Yetenekli Çocuklar İçin Oyunculuk Eğitimleri

Çocuklar bizim her şeyimiz ve onları gözümüzden sakındığımız gibi hayata iyi bir şekilde hazırlamalıyız.

Bu her meslek dalı ve hayatın her noktası için geçerlidir. Ancak daha fazla özen gösterilerek hazırlanılması gereken bir meslek daha var, onun da adı oyunculuk.

Olgun – Genç bir kadın – erkek için oyunculuk eğitimleri her zaman aynı statüde belirlenir ve aynı şekilde eğitimler verilir.

Yani bir ayrıcalığı olmadan oyunculuk eğitimleri sağlanır ancak çocuklar için bu durum gerçekten çok farklı diyebiliriz.

Çünkü Yetenekli Çocuklar Atölyesinde, Çocuk Oyunculuk Eğitimi özel uğraş ve emek isteyen kategorilerden biridir.

Çocuk oyuncular kamera karşısına geçtiklerinde konsantre olamayabilirler, metni unutabilir veya üzerinde baskı hissederek oradaki ortamdan uzaklaşmak isteyebilir.

Bu da doğal olarak çekimleri güçleştirir. Hepimiz çocuk oyuncular için çok fazla metin yazılmadığını gözlemleyebilir, uzun ezber olmaması çocuklar için kolaylık – avantaj sağlar.

Ancak bu bile bir çocuğun performansını etkilemede faktör sayılabilir, yani oyunculuk eğitimi almamış bir çocuk için çok zor bir sürecin başlangıcı olabilir.

Çocuk oyunculuk eğitimi bunun için vardır.

Dizi setlerinde çocuk oyuncuların da daha rahat bir şekilde hareket edecekleri, heyecan yapmadan konsantre olabilecekleri en uygun atmosferin yakalanabileceği ortamları da oluşturabilmemiz gerek.

Çocuklar için oyunculuk eğitimi her zaman bunu amaçlayarak ders programları ve süreç belirlenir.

Yetenekli Çocuklar Atölyesinin Faydaları

Hangi çocuğun gelecek vaad edeceğini kestirmek açısından süreci iyi belirlemek ve programları ona göre yönetmek önemlidir.

Buradaki eğitimlerle beraber hayata, insanlara, sosyal çevreye ve hayatına dair hemen hemen her şeye olan bakışı 180 derece değişebilmektedir.

Çocuk oyunculuk eğitimi süreci bir çocuğun gerek ailesiyle, gerek arkadaşlarıyla olan tutum ve davranışlarının belirlenmesinde önemli bir ara zaman olabilir.

Çünkü burada çocuk kendini keşfetmeyi ve kendisinde olanı %100 maksimum bir şekilde dışarıya profesyonel olarak yansıtmayı amaçlamaya başlar.

Daha basit bir şekilde örneklendirmek gerekirse;

Gerek jest ve mimikleri kullanmayı öğrenmek, gerek nefes kontrolü, gerek anlatım sadeliği ve fonetiğin profesyonel bir şekilde kullanılması, tepkisel davranış ve refleksler…

Çocuklar için Oyunculuk Eğitimi Süreci ( Teknik Detaylar )

Elbette kolay bir eğitim süreci olmadığını biliyoruz ancak bize düşenin profesyonel eğitmenlerle bu zorlu ve emek istenilen sürecin en iyi şekilde yönetilebilmesi ve sağlıklı çözümlemeler ışığında süreç tayin edilebilmesi olduğunu düşünüyoruz.

İzleyici yönünden de konuya bakacak olursak; çocuk oyuncuların oynayacağı karaktere ısınabilmesi ve onu iyi şekilde doğallık sadelik çerçevesinde canlandırabilmesi önemli bir husustur.

Çocuk oyuncular önemli olduğu kadar ailelerinin de burada dikkat edilmesi gereken önemli bir etken olduğunu unutulmamalıdır.

Ailenin psikolojik çerçevede çocuklarının oyunculuğa ne kadar çok yatkın olup olmadıklarını iyi sentezleyebilmesi gerekmektedir.

Görsel takip önemlidir, eğer bir çocuk her geçen gün kendini geliştirmeye meyilli ise mutlaka ama mutlaka kendi yaşıtları veya kendinden küçük (değişkenlik taşıyabilir) çocuk aktörleri – çocuk aktrisleri takip etmelidir.

En azından takip etmeye teşvik edilmelidir. Rol performansı sergilerken, prova yaparken her zaman doğal davranılmalıdır.

Bu şekilde oyunculuk çalışmaları çocuğun ileri ki zamanlarda profesyonelleşmesinde oldukça etkin faktör olacaktır.

Bu da doğal olarak zaman içerisinde çocuğun üsluba ve cümle kullanım niteliklerine olan özenini artıracaktır.

Çocukların karşı tarafın yerine kendilerini koyabilmesini, karşı taraftaki kişi gibi düşünebilmesini sağlama açısından kameranın önünde prova yapılması ayrı bir fayda sağlayacaktır.